See Rami on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ar",
"3": "رَامِي"
},
"expansion": "Arabic رَامِي (rāmī)",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Arabic رَامِي (rāmī), masculine singular construct form of رَامٍ (rāmin). This surname is predominantly found in Morocco and India.",
"forms": [
{
"form": "Ramis",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "s"
},
"expansion": "Rami (plural Ramis)",
"name": "en-proper noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "English surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"A surname from Arabic."
],
"id": "en-Rami-en-name-taWjpCcX",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "En-us-Rami.oga",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/2/26/En-us-Rami.oga/En-us-Rami.oga.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/26/En-us-Rami.oga"
}
],
"word": "Rami"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sq",
"2": "proper noun",
"3": "",
"4": "{{{2}}}",
"g": "m",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Rami m",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "Rami m",
"name": "sq-proper noun"
}
],
"lang": "Albanian",
"lang_code": "sq",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Albanian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Albanian given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Albanian male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"id": "en-Rami-sq-name-h8YdwBAs",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"word": "Rami"
}
{
"etymology_text": "A diminutive of biblical Abraham, later also used as a nickname for Raimo.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rami",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rami",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rameiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ramitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ramini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rameikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ramittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ramisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rameiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ramittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ramimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rameiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ramittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rameiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ramittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rameissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rameistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rameillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rameiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rameillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rameinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ramiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rameikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rameiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ramittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rameittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rameinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Rami",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Rami",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ram",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"id": "en-Rami-fi-name-h8YdwBAs",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑmi/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝mi]"
},
{
"rhymes": "-ɑmi"
}
],
"word": "Rami"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "Rami ?",
"name": "fr-proper noun"
}
],
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "French entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "French surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a surname"
],
"id": "en-Rami-fr-name-v2O7m9sM",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"word": "Rami"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "ckv",
"2": "map-pro",
"3": "*zaʀami",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Proto-Austronesian *zaʀami",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ckv",
"2": "map-pro",
"3": "*zaʀami"
},
"expansion": "Inherited from Proto-Austronesian *zaʀami",
"name": "inh+"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Proto-Austronesian *zaʀami.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ckv",
"2": "noun"
},
"expansion": "Rami",
"name": "head"
}
],
"lang": "Kavalan",
"lang_code": "ckv",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Kavalan entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"rice straw"
],
"id": "en-Rami-ckv-noun-vrxS5g6k",
"links": [
[
"rice",
"rice"
],
[
"straw",
"straw"
]
]
}
],
"word": "Rami"
}
{
"forms": [
{
"form": "Ramī",
"tags": [
"canonical",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramōrum",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "la-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ramī",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramōrum",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramīs",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramōs",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramīs",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramī",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "Ramī<2>",
"g": "m"
},
"expansion": "Ramī m pl (genitive Ramōrum); second declension",
"name": "la-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ramī<2>"
},
"name": "la-ndecl"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Latin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Latin masculine nouns in the second declension",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Latin pluralia tantum",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "la",
"name": "Tribes",
"orig": "la:Tribes",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"A tribe of Caucasus mentioned by Pliny"
],
"id": "en-Rami-la-name-XYWJOt7Y",
"links": [
[
"Caucasus",
"Caucasus"
],
[
"Pliny",
"Pliny"
]
],
"tags": [
"declension-2"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈra.miː]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈraː.mi]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "Rami"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sq",
"2": "proper noun",
"3": "",
"4": "{{{2}}}",
"g": "m",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Rami m",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "Rami m",
"name": "sq-proper noun"
}
],
"lang": "Albanian",
"lang_code": "sq",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Albanian entries with incorrect language header",
"Albanian given names",
"Albanian lemmas",
"Albanian male given names",
"Albanian masculine nouns",
"Albanian proper nouns",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"word": "Rami"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ar",
"3": "رَامِي"
},
"expansion": "Arabic رَامِي (rāmī)",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Arabic رَامِي (rāmī), masculine singular construct form of رَامٍ (rāmin). This surname is predominantly found in Morocco and India.",
"forms": [
{
"form": "Ramis",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "s"
},
"expansion": "Rami (plural Ramis)",
"name": "en-proper noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English proper nouns",
"English surnames",
"English surnames from Arabic",
"English terms borrowed from Arabic",
"English terms derived from Arabic",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"A surname from Arabic."
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "En-us-Rami.oga",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/2/26/En-us-Rami.oga/En-us-Rami.oga.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/26/En-us-Rami.oga"
}
],
"word": "Rami"
}
{
"etymology_text": "A diminutive of biblical Abraham, later also used as a nickname for Raimo.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rami",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rami",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rameiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ramitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ramini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rameikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ramittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ramisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rameiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ramittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ramimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rameiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ramittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rameiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ramittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rameissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rameistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rameillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rameiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rameillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rameinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ramiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rameikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rameiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ramittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ramittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rameittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rameineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rameinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Rami",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Rami",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ram",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish given names",
"Finnish lemmas",
"Finnish male given names",
"Finnish proper nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑmi",
"Rhymes:Finnish/ɑmi/2 syllables"
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑmi/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝mi]"
},
{
"rhymes": "-ɑmi"
}
],
"word": "Rami"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "Rami ?",
"name": "fr-proper noun"
}
],
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"French entries with incorrect language header",
"French lemmas",
"French proper nouns",
"French surnames",
"French uncountable nouns",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Requests for gender in French entries"
],
"glosses": [
"a surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"word": "Rami"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "ckv",
"2": "map-pro",
"3": "*zaʀami",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Proto-Austronesian *zaʀami",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ckv",
"2": "map-pro",
"3": "*zaʀami"
},
"expansion": "Inherited from Proto-Austronesian *zaʀami",
"name": "inh+"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Proto-Austronesian *zaʀami.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ckv",
"2": "noun"
},
"expansion": "Rami",
"name": "head"
}
],
"lang": "Kavalan",
"lang_code": "ckv",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Kavalan entries with incorrect language header",
"Kavalan lemmas",
"Kavalan nouns",
"Kavalan terms derived from Proto-Austronesian",
"Kavalan terms inherited from Proto-Austronesian",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"rice straw"
],
"links": [
[
"rice",
"rice"
],
[
"straw",
"straw"
]
]
}
],
"word": "Rami"
}
{
"forms": [
{
"form": "Ramī",
"tags": [
"canonical",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramōrum",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "la-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ramī",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramōrum",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramīs",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramōs",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramīs",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ramī",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "Ramī<2>",
"g": "m"
},
"expansion": "Ramī m pl (genitive Ramōrum); second declension",
"name": "la-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ramī<2>"
},
"name": "la-ndecl"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Latin 2-syllable words",
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin lemmas",
"Latin masculine nouns",
"Latin masculine nouns in the second declension",
"Latin pluralia tantum",
"Latin proper nouns",
"Latin second declension nouns",
"Latin terms with IPA pronunciation",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"la:Tribes"
],
"glosses": [
"A tribe of Caucasus mentioned by Pliny"
],
"links": [
[
"Caucasus",
"Caucasus"
],
[
"Pliny",
"Pliny"
]
],
"tags": [
"declension-2"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈra.miː]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈraː.mi]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "Rami"
}
Download raw JSONL data for Rami meaning in All languages combined (24.0kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-given-name') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-given-name'})",
"path": [
"Rami",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Rami",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-given-name"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.